Lesní klub
Co je lesní klub a lesní mateřská školka
Lesní mateřská školka (LMŠ) představuje alternativu ke klasickému předškolnímu vzdělávání dětí ve věku 3 – 6 let. První LMŠ vznikla v 50.tých letech v Dánsku, za zakladatelku je považována Ella Flatau, postupně se pak myšlenka LK šířila po Skandinávii a dále do Evropy a celého světa. V ČR proběhlo „testování“ LMŠ v letech 2010 – 2012 pod dozorem MŠMT a začátkem roku 2013 vydalo závěrečnou zprávu, ve které rozhodlo, že lesní třídy při MŠ připravují děti na školní docházku stejně jako běžné MŠ, a podpořilo tak vznik prvních lesních tříd u stávajících MŠ.
V ČR se díky snaze Asociace lesních mateřských školek (ALMŠ) podařilo umožnit i LMŠ vstup do rejstříku MŠMT. Tyto jsou povinny mít v názvu LMŠ, a ty zbývající, které do rejstříku nevstoupily, tento název naopak používat nemohou a nazývají se lesním klubem (LK).
V LMŠ i LK se celodenní program odehrává v přírodě, převážně v lese. Motta typu „S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů“a „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení“ myšlenku LMŠ vystihují. Je kladen důraz na rozvoj dovedností dětí vlastními silami v přímém kontaktu s přírodou, děti jsou podporovány při hraní, zkoumání a učení se v lese.
Vzdělávací program je založen především na spontánních hrách a přímých zkušenostech dětí. Zároveň pedagogická koncepce LMŠ rozvíjí děti v souladu s kurikulem pro předškolní vzdělávání (školní vzdělávací plán). Výsledky průzkumů ukazují, že u dětí v LMŠ se více rozvíjí hrubá motorika a kreativita, což potvrzují i rodiče. Zároveň děti bývají méně nemocné než v klasických MŠ, LMŠ nemá typické zázemí budovy, ale jedná se např. o jurtu, srub či maringotku, které slouží hlavně k odpočinku, stravování či jako úkryt při opravdu mrazivém nebo větrném počasí.


Zázemí
Zázemím lesního klubu je oplocený pozemek v Píseckých lesích, v lokalitě mezi areálem „U Honzíčka“ a penzionem U Malířských.
Na pozemku máme dvě maringotky se zastřešenou terasou, zahradní domeček, hřiště, pískoviště, ohniště a latrínu. Maringotky jsou zateplené, upravené pro potřeby školky, na terase obědváme, tvoříme, malujeme.
Vybavení maringotek tvoří kamna, stoly a židle, matrace na spaní, malý kuchyňský kout s vařičem, kapsáře s náhradním oblečením, knihy a vybavení pro tvoření s našimi lesoškolkáčky.


Denní harmonogram
8:00 – 8:30 předávání dětí na pozemku klubu
8:30 – 9:00 ranní kruh, přivítání a seznámení se denním plánem
9:00 – 11:30 dopolední okruh lesem, svačina
12:00 – 12:30 oběd
12:30 – 14:00 čas poledního klidu/spánku, čtení pohádek, pro předškoláčky předškolní příprava
14:00 svačina
14:30 -15:30 volná hra x odpolední činnost na pozemku školky
15:30 – 16:00 odchod domů (předávání dětí rodičům)

